796529202
1
2
3
sample28

Metoda Ackermanna

Czym jest Metoda Ackermanna?

Staje się coraz bardziej popularna wśród polskich fizjoterapeutów ponieważ jest skutecznym narzędziem w rękach doświadczonego terapeuty. Szybka i bezbolesna terapia poprzedzona dokładną analizą zdjęć rtg i badaniem palpacyjnym skutecznie usuwa dysfunkcje kręgosłupa i poprawia postawę ciała pacjentów.

Ponad 50 letnie doświadczenia w leczeniu dr W.P. Ackermanna i ponad 30 letnia działalność dydaktyczna i terapeutyczna Ackermann College of Chiropractic w Stockholmie uczyniły tą metodę jedną z najstarszych i najbardziej znanych, głównie ze względu na dużą skuteczność w walce z bólem. Metoda Ackermanna jest metodą precyzyjną, o szczegółowej diagnostyce.

Stosując metodę Ackermanna terapeuta jest w stanie za pomocą diagnostyki palpacyjno – porównawczej oraz diagnostyki obrazowej bardzo szybko znaleźć przyczynę dolegliwości pacjenta i za pomocą nie zwykle efektywnych technik trakcji, mobilizacji, oscylacji i manipulacji przyczynę tę usunąć.

Kiedy stosować Metodę Ackermanna?

Często Metoda Ackermanna stosowana jest w dolegliwościach, wobec których leczenie farmakologiczne nie przynosi skutku.

Wiele dolegliwości, które swoją przyczynę mają w zaburzeniach funkcji narządu ruchu, a zwłaszcza kręgosłupa, są z natury odwracalne. Wynika z tego fakt, iż można je usunąć. Często zmiany w funkcjonowaniu stawów kręgosłupa powodują występowanie objawów podobnych do tych, które wywołują choroby o podłożu organicznym. Jeżeli w badaniach lekarskich zostało wykluczone organiczne podłoże choroby, najczęściej można takiemu pacjentowi pomóc stosując terapią manualną.

Metoda dr Ackermanna opiera się w głównej mierze na miednicy i kości krzyżowej, a dokładniej na ich wzajemnych przesunięciach. Problemy z właściwym ustawieniem w/w struktur pociągają za sobą powstawanie kolejnych mechanizmów kompensacyjnych, które mogą ujawnić się w innych segmentach, np. kręgosłupie szyjnym, w stawie łokciowym, biodrowym, etc.

W jaki sposób działa?

Poprzez palpację miednicy i pomiar długości kończyn dolnych terapeuta jest w stanie bardzo dokładnie określić pozycję stawów krzyżowo-biodrowych i położenie kości krzyżowej w stosunku do piątego kręgu lędźwiowego. Pozostałe dostępne techniki palpacyjno – diagnostyczne pozwalają na dokładne określenie miejsca i rodzaju zablokowania poszczególnych segmentów kręgosłupa i stawów obwodowych.

Sama terapia jest bardzo precyzyjna. Metoda ta pozwala na działanie w miejscu przyczyny schorzenia, dlatego zostaje odblokowany tylko i wyłącznie ten segment, który powodował bóle i dolegliwości pacjenta. Tak więc przy zastosowaniu metody Ackermanna w ciągu jednego lub kilku zabiegów można usunąć lub znacznie złagodzić ból.

Leczenie metodą Ackermanna Większość dolegliwości, których przyczyna tkwi w zaburzeniach narządów ruchu, szczególnie kręgosłupa, są dolegliwości typu odwracalnego. Oznacza to, że można je wyleczyć. Terapia składa się zazwyczaj z 3 - 5 zabiegów.

źródło: www.ackermann­institutet.se/pl

Kontakt e-mail:
O mnie

Specjalista fizjoterapii. Certyfikowany terapeuta metody Vojty oraz metody Integracji Sensorycznej.
Imię i nazwisko:

Magdalena Halczuk

Adres e-mail:

Ropica Polska, Gorlice

Telefon:

796529202

strzałka do góry