796529202
1
2
3
sample28

Technika 7 ruchów Spancera

Dodano: 2016-04-05, 21:42

Jest to seria następujących po sobie ruchów mających poprawić ruchomość kości ramiennej poprzez obniżenie patologicznego napięcia mięśni barku.

Pacjent leży na nieleczonym barku, kolana są zgięte. Terapeuta stoi przodem do chorego, jedną rękę kładzie w okolicy stawu ramiennego, drugą ręką chwyta za ramię. W każdym z ruchów terapeuta dochodzi do bariery końca ruchu. W tym momencie wykonuje techniki energizacji mięśni (TEM). Nie należy przekraczać granicy wyznaczonej przez ból.

1. Wyprost
Kończyna górna chorego jest zgięta w łokciu pod kątem 90 stopni. Terapeuta wykonuje ruch wyprostu w stawie ramiennym, dochodzi do granicy ruchu, na której wykonuje TEM.

2. Zgięcie
Kończyna górna chorego wyprostowana. Terapeuta jedną ręką stabilizuje łopatkę, a drugą trzyma za ramię chorego. Wykonuje zgięcie do granicy ruchu, a następnie wykonuje TEM.

3. Rotacja z kompresją
Kończyna górna w pełnym zgięciu w stawie łokciowym. Terapeuta trzyma łokieć chorego, a drugą rękę kładzie na staw ramienny. Następnie wykonuje niewielką kompresję w osi kości ramiennej i ruchy rotacji najpierw zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, potem w stronę przeciwną.

4. Rotacja z trakcją

Tak jak powyżej tylko terapeuta trzyma jedną rękę na ramieniu (obejmując je) i wykonuje trakcję w osi długiej kości ramiennej.

5. Odwiedzenie

Kończyna górna chorego jest zgięta w łokciu pod kątem 90 stopni. Terapeuta chwyta za łokieć od strony przyśrodkowej i odwodzi kończynę górną do granicy ruchu, a następnie wykonuje TEM. Druga ręka stabilizuje łopatkę.

6. Rotacja wewnętrzna

Kończyna górna chorego jest zgięta w łokciu pod kątem 90 stopni i ustawiona po stronie pleców. Terapeuta jedną ręką stabilizuje łopatkę, a drugą trzyma za łokieć chorego, przesuwając go w kierunku przednio-dolnym. TEM jest wykonywana poprzez spychanie łokcia w kierunku podłoża.

7. Trakcja głowy kości ramiennej

Kończyna górna chorego oparta o bok terapeuty. Terapeuta chwyta obie rękami za proksymalną część ramienia i wykonuje mobilizację w swoim kierunku.
TEM - technika energizacji mięśni.
Pacjent napina mięśnie izometrycznie, przeciwko oporowi stawianemu przez terapeutę, utrzymuje napięcie 10 s. Terapeuta następnie wykonuje bierny ruch w stronę przeciwną do napięcia, pogłębiając go. Czynność powtarza się zawsze z powiększonego dzięki terapii zakresu ruchu cztery razy.Powyższą technikę można wykorzystać w przypadku Bolesnego barku w przebiegu zespołu ciasnoty podbarkowej wraz z tendinopatią bicepsa.
Kontakt e-mail:
O mnie

Specjalista fizjoterapii. Certyfikowany terapeuta metody Vojty oraz metody Integracji Sensorycznej.
Imię i nazwisko:

Magdalena Halczuk

Adres e-mail:

Ropica Polska, Gorlice

Telefon:

796529202

strzałka do góry